Iz članka napisanog prije četiri godine, “Porađanje sa samopouzdanjem”, od strane Lamaze certificirane edukatorice za porod Jessice English. Ovaj dio se zove “Šest savjeta za blaga ali efikasna pregovaranja u bolnici”, koji je pregledan ukupno 33,715 puta! Izgleda da porodice stvarno žele da saznaju kako da iskomuniciraju svoje želje sa zdravstvenim radnicima i da te želje budu ispoštovane i da se njihovi prioriteti razumiju.
Dule i edukatori poroda će od majki čuti najčešću brigu, a to je kako će moći donositi odluke tokom poroda i kako pitati prava pitaja i da li će doktori ili babice dozvoliti da urade xy. Surađivati sa medicinskim osobljem – sestrama, doktorima, babicama – može biti zastrašujuće. Njihova uloga nosi sa sobom autoritet i stručnost, i lahko se osjećati kao u relaciji roditelj-dijete. Ali, istraživanja pokazuju i da najbolje roditelj-dijete relacije su vođene obostranim poštovanjem i razumijevanjem! Shvatite da ste i vi također autoritet – svoga tijela i svoje bebe – i iako nemate stručno medicinsko obrazovanje, vi imate pravo da pitate pitanja, da u potpunosti budete informisani, i da iznosite svoje preference i praktikujete svoja prava.
Nadati se je da ste u mogućnosti odabrati porođajno mjesto koje će uveliko podržati vaše ciljeve porađanja, ali ako to nije moguće, ovdje je nekoliko savjeta kako možete lakše pregovarati oko istih.
1. Pričajte o tome unaprijed, i imajte sve napismeno. Ako je nešto posebno važno za vas, pričajte o tome sa svojom babicom ili doktorom tokom pregleda. Ovdje stupa na scenu vaš plan poroda! Zapamtite, to nije plan po kojem se mora striktno ići, već više kao edukacija o svim opcijama koje su vam na raspolaganju i koje od njih preferirate, koje su vama i vašem partneru najvažnije. Također, plan poroda je dobar način da se zapodjene razgovor sa svojim zdravstvenim radnikom.
2. Više muha ćete uhvatiti sa medom nego sirćetom. Svojim učenicima savjetujem da budu strogi ali vrlo kulturni kada rade sa osobljem. Sestre, babice i doktori su samo ljudi. Nježan pristup se mnogo bolje prima u odnosu na ljutite zahtjeve, i prije ćete dobiti ono što želite. Ukoliko pristupate već unaprijed spremni na svađu, vjerovatno ćete je i dobiti. Ukoliko očekujete poštovanje i budete spremni na to čak i da ga ne dobijete, opet ćete biti bolje pripremljeni. Ukoliko ih pokušate “ubiti finoćom” i ne dobijete nikakav rezultat, zahtijevajte drugu sestru. Sestra koja vam je dodijeljena možda ima loš dan, ili vam se karakteri jednostavno ne slažu.
Sestra ili medicinski radnik mogu nekad svojatati vaše ideje pa na njih odgovarati da neće uspjeti. Fraza poput, hajmo ipak probati zajedno – će prije polučiti rezultate, jer ljudi bolje odgovaraju kada imaju osjećaj da su dio zajedničkog procesa a ne samo da ispunjavaju listu vaših želja. U principu, sestre, babice i doktori su na vašoj strani – i oni žele zdravo i sigurno dijete kao rezultat poroda, i oni žele da to vama bude lijepo iskustvo. Međutim, često izgube iz vida svoja djela, riječi ili intervencije koje mogu negativno uticati na vaše iskustvo. Ukoliko uspijete vaša pitanja i zahtijeve formulirati tako da zvuči da ste zajedno u njima, prije ćete raditi kao tim, gdje će svako imati koristi.
4. Povedite doulu. Iskusna doula je sigurno već ranije vidjela kako druge porodice uspješno pregovaraju u bolničkom okruženju. Ona vjerovatno zna šta je moguće i može vam pomoći da ostvarite svoje ciljeve. Doule su neprocjenjive kada je riječ o navigiranju u bolničkim porodilištima i iskustvu u istim. Ukoliko ne želite doulu na svome porodu, razmotrite umjesto toga da prisustvujete kvalitetnim prenatalnim časovima, koje će pokriti tematiku taktičnog komuniciranja prilikom donošenja odluka. Mada su ovi časovi korisni čak i ako ćete ionako angažovati doulu.
5. Nemojte odustati na prvom Ne. Ukoliko tražite nešto što je izvan bolničke rutine, vjerovatno je prvi odgovor na koji ćete naići – ne. Očekujte ovo prvo ne, i budite ugodno uporne, koristeći se svim ranije spomenutim metodama.
6. Zapamtite, u pitanju je vaše tijelo, vaš porod i vaša beba. Ukoliko dođe do toga, zapamtite da vas niko ne može natjerati ni na šta niti da prihvatite bilo kakvu intervenciju koju ne želite. Zajedničko odlučivanje zahtijeva vaš pristanak. Može biti zastrašujuće biti okružen profesionalcima u mantilima koji vam govore šta da radite, ali ukoliko ne postoji jasan sigurnosti razlog za taj zahtjev, vaše je pravo da odbijete. Na kraju krajeva, to je vaše tijelo, vaš porod i vaša beba. Treba zapamtiti da zdravstveni radnici rade za vas, a ne obrnuto. Kada je u pitanju porod, imate izbora i prava.
Pošto ste već ovdje… …mi smo Udruženje koje opstaje zahvaljujući neumornom radu mama, najčešće u sitne sate nakon svakodnevnog posla i porodice, i to sve volonterski! Da bi naši projekti bili značajniji i veći ipak su potrebna neka sredstva. Ukoliko Vam se svidio ovaj članak te ukoliko podržavate naš rad, kliknite ovdje da nam donirate kako bismo proširili svoje djelovanje i pomogli i drugim mamama onako kako smo, nadamo se, pomogli i vama! Kada bi svako na pročitani članak donirao barem 1KM naš rad bi bio finansijski osiguran. Potrebna je samo minuta. Hvala vam što pomažete da porodi budu bolji u BiH.
Izvor: http://www.givingbirthwithconfidence.org/p/bl/et/blogid=16&blogaid=1337