Malo je muškaraca koji su toliko uticali na promjene u porodima u 20.stoljeća poput Leboyera.
Frederick Leboyer je bio jedan od najznačajnijih ginekologa Francuske u 20.stoljeću
Uvijek se zalagao za nježnije, manje medikalizirane porode, bilo to u porađaonama u kojima je radio mnogo godina sa majkama koje se porađaju, bilo putem pera – jer je imao izraženu ljubav prema pisanju. Njegove ideje medicinska zajednica nije uvijek dobro prihvatala – uprkos tome, one su radikalno promijenile izgled modernih porađaona.
Leboyer se proslavio prije više od 40 godina sa svojom knjigom “Rađanje bez nasilja” koja je objavljena 1974. U njoj iznosi fundamentalni problem modernih poroda – dobrobit beba se obično zapostavlja. Vjerovao je da postoji tendenca među ljekarima i babicama da previde bebe tokom poroda, te su se uglavnom fokusirali na majčin komfor. U Francuskoj, ovo je dovodilo do mnogo bespotrebnih carskih rezova tokom posljednjih nekoliko decenija. Leboyer je bio glasan i jasan glede ovog problema. U intervjuu sa The Guardianom u 2011. tvrdio je da ukoliko ne postoji legitiman medicinski razlog da doktori sprovedu carski rez, ova procedura je “kobeljanje” majke od vlastitog poroda.
Izumitelj poroda u vodi?
Moguće da su Leboyerova uvjerenja za nježnjijim porodima proistekla iz vlastitih iskustva, Njegov porod je bio traumatičan, majka mu je bila primorana poroditi se tokom Prvog svjetskog rata u dramatičnim okolnostima, bez anestezije. Ova priča je bila uzrok njegove cjeloživotne fasciniranosti porodima, tvrdio je.
U svojim djelima, Leboyer se nije samo zaustavio na iskustva koja su bila aktuelna u porodilištima. Posvetio je svoj život inovacijama kako bi porodi bili ugodniji i ljepše iskustvo za sve prisutne – uključući i bebu.
Vjerovatno njegov najveći doprinos akušerstvu – za koji će biti zapamćen kroz historiju – je njegova tvrdnja da beba ima ‘prava’ tokom poroda, i da se ova prava moraju uzeti u obzir podjednako sa majčinim.
Praktikovanje ovih prava, za Leboyera, je značilo razmišljati o načinima kako učiniti porod manje destabilizirajućim za bebu. Dugo je razmišljao o vrsti okruženja koja bi učinila prelaz iz materice u svijet lakšim i to ga je dovelo do toga da se zalaže za slabo osvjetljenje i manje buke u toplim porađaonama.
Što je još bitnije, ukoliko hitna medicinske intervencija nije potrebna, savjetovao je stavljanje bebe direktno na majčin stomak nakon poroda, kako bi se smirila i povezala kontaktom koža od kožu.
Također je izumitelj Leboyer banje – prakse koja uključuje uranjanje beba u malu kadu tople vode zajedno sa majkama, ubrzo nakon poroda. Ovo je opet trebalo predstavljati lagani prelaz iz materice u svijet, i jačanje veze između majke i beba.
Zbog ovoga, Leboyeru se često greškom pripisuje da je osmislio porode u vodi – ideja koju je uporno odbacivao jer je vjerovao da ovi porodi ustvari nisu ugodni za bebu.
Pošto ste već ovdje… …mi smo Udruženje koje opstaje zahvaljujući neumornom radu mama, najčešće u sitne sate nakon svakodnevnog posla i porodice, i to sve volonterski! Da bi naši projekti bili značajniji i veći ipak su potrebna neka sredstva. Ukoliko Vam se svidio ovaj članak te ukoliko podržavate naš rad, kliknite ovdje da nam donirate kako bismo proširili svoje djelovanje i pomogli i drugim mamama onako kako smo, nadamo se, pomogli i vama! Kada bi svako na pročitani članak donirao barem 1KM naš rad bi bio finansijski osiguran. Potrebna je samo minuta. Hvala vam što pomažete da porodi budu bolji u BiH.
Preuzeto sa: http://www.ibtimes.co.uk/frederick-leboyer-inventor-birth-without-violence-dies-age-99-1624174?utm_source=social&utm_medium=facebook&utm_campaign=%2Ffrederick-leboyer-inventor-birth-without-violence-dies-age-99-1624174%3Futm_campaign%3D%2Ffrederick-leboyer-inventor-birth-without-violence-dies-age-99-1624174