• Naslovnica
  • Članci
  • Dule
  • Događaji
Ponedjeljak, 18 siječnja, 2021
Prirodan Porod
No Result
View All Result
  • Naslovna
  • Baby Bump Škola
  • Trudnoća i porod
    • Fiziologija poroda
    • Iskustva bh.mama sa bh.dulama
    • Porođajne priče
    • Bolničke procedure i protokoli
  • Nakon poroda
  • Nošenje beba
  • Majčinstvo
  • Briga o sebi
  • Iz medija
  • Kontakt
  • Naslovna
  • Baby Bump Škola
  • Trudnoća i porod
    • Fiziologija poroda
    • Iskustva bh.mama sa bh.dulama
    • Porođajne priče
    • Bolničke procedure i protokoli
  • Nakon poroda
  • Nošenje beba
  • Majčinstvo
  • Briga o sebi
  • Iz medija
  • Kontakt
No Result
View All Result
Prirodan Porod
No Result
View All Result
Home Članci Bolničke procedure i protokoli

Nusefekti i rizici epiduralne anestezije tokom poroda

admin by admin
20/11/2014
in Bolničke procedure i protokoli, Članci
0
Nusefekti i rizici epiduralne anestezije tokom poroda
0
SHARES
325
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Epiduralna postaje sve popularniji izbor žena za ublažavanje bola tokom poroda. U nekim zemljama, i do trećina žena ima porod sa epiduralnom, a pogotovo je popularna među prvorotkama. Za žene koje rađaju carskim rezom, epiduralna je bolja alternativa od opšte anestezije, jer omogućava ženama da vide svoje dijete kada se rodi i da ga drže i doje ranije, ali ono što je upitno je upotreba epiduralne anestezije pri normalnim, vaginalnim porodima.

Postoji nekoliko vrsta epiduralnih anestezija. Konvencionalno, doza lokalnog anestetika se ubrizga u epiduralni prostor oko kičmene moždine, u području krsta. Ovo umrtvi nerve koji donose osjet iz materice i porođajnog kanala. Nažalost, lokalni anestetik također umrtvi i nerve koji kontrolišu karlične mišiće i noge, tako da sa ovom epiduralnom, žena obično ne može micati nogama i, ukoliko epiduralna ne jenja, ne može tiskati svoje dijete tokom druge faze poroda.

PROČITAJTE I OVO

Prijevremeno rođene bebe i kontakt kožom-na-kožu (skin-to-skin)

Dojenje tijekom pandemije (koronavirus)

Novije forme epiduralnih anestezija koriste nižu dozu lokalnog anestetika, obično kombinovanog sa nekim opijatom, kao što je petidin, morfin ili fentanil. Sa ovom niskodoznom ili kombinovanom epiduralnom, mnoge žene se uz nečiju pomoć, mogu kretati, ali je i tada šansa za porod bez upotrebe forcepsa, mala. Još jedna forma epiduralne koja je naročito popularna u SADu, je tzv.CSE ili kombinovana spinalna epiduralna, gdje se jednostruka doza opijata, sa ili bez lokalnog anestetika, ubrizga u spinalni prostor, vrlo blizu završetka kičmene moždine. Ovo olakšava bolove u trajanju od dva sata, i u slučaju da je potrebno duže ublažiti bol, daje se poput obicne epiduralne anestezije. Ove forme epiduralnih koje omogućavaju kretanje se možda čine u prednosti, ali zbog CTG aparata koji prati bebu i nakačeni drip, a koji je neophodan sa epiduralnom, kretanje e svakako otezano.

Mnoge žene imaju pozitivna iskustva sa epiduralnim. Nekada pošteđenost od boli omogućava ženi da se odmori i opusti dovoljno da može nastaviti i imati lijepo porođajno iskustvo. Međutim, odlučiti se na epiduralnu kao sredstvo olakšavanja od bola može uvesti u kaskadu intervencija, gdje inače normalan porod, postane visoko medikaliziran, i gdje žena osjeća da gubi autonomiju i kontrolu. Obično se odluka za prihvatanje epiduralne napravi bez poznavanja ovih, i drugih, značajnih rizika za majku i bebu.

Iako se medikamenti koji se koriste za epiduralnu ubrizgaju oko kičmene moždine, velike količine uđu u majčin krvotok, prođu posteljicu i uđu u bebin krvotok. Većina nusefekata epiduralne anestezije je upravo putem ovih sistemskih efekata.

NUSEFEKAT EPIDURALNE #1 – PAD KRVNOG PRITISKA

Jedan od najuočljivih nusefekata je pad krvnog pritiska. Jedna u osam žena će imati ovu nuspojavu u određenoj mjeri, i iz ovog razloga, dodatna tečnost se daje putem vene da se spriječi nastanak daljih problema. Pad majčinog krvnog pritiska će uticati na to koliko krvi će se upumpati u posteljicu, što dalje smanjuje količinu kisika za bebu.

NUSEFEKAT EPIDURALNE #2 – VEĆE ŠANSE ZA SINTOCINONSKI DRIP, CARSKI REZ I FORCEPS

Epiduralna će obično usporiti ženin porod, i tri puta su veće šanse da će dobiti oksitocinski drip kako bi se stvari ubrzale. Pogotovo je usporena druga faza poroda, što povećava šanse za upotrebu forcepsa. Prvorotke su pogotovo pogođene, i odabir epiduralne može smanjiti njihove šanse za normalan porod i do ispod 50%.

Ovo usporavanje poroda je i dijelom povezano sa efektom epiduralne na ženine mišiće zdjeličnog dna. Ovi mišići su zaduženi da vode bebinu glavu ka najboljoj poziciji pri njenom ulasku u porođajni kanal. Kada ovi mišići ne rade kako treba, mogu dovesti do distocije, odnosno slabijeg napredovanja, koje zahtijeva upotrebu forcepsa kako bi se beba okrenula, ili carski rez. Epiduralna povećava ženine šanse za carski rez za duplo, upravo zbog distocije.

Kada se forceps koristi, ili kad postoji bojazan da druga faza poroda traje predugo, ženi se najčešće uradi epiziotomija, tj. rezanje perineuma (tkiva između vaginalnog otvora i čmara) te se tako poveća izlaz bebi i ubrza porod. Potrebni su konci i dok epiziotomija ne zaraste, prisutna je bol pri sjedanju 2 do 4 sedmice.

Pored utrnuća materice, epiduralna utrne i mokraćni mjehur, žena neće biti u stanju da zadržava mokraću, i u tom slučaju će se staviti kateter što je dodatno neugodno i nezgodno.

NUSEFEKAT EPIDURALNE #3 – SVRBEŽ KOŽE

Drugi nusefekti epiduralnih zavise od toga koja se tačno vrsta medikamenta koristi. Pruritis, ili generalizirani svrbež kože, je čest kod opijatnih epiduralnih kao što su morfin ili diamorfin. Intenzitet mu varira od individue do individue i najmanje 25% žena je pogođeno njime. Morfin uzrokuje i oralni herpes kod 15% žena.

NUSEFEKAT EPIDURALNE #4 – MUČNINA I POVRAĆANJE

Svi opijatni lijekovi mogu uzrokovati mučninu i povraćanje, iako je ovo rjeđe prisutno kod epiduralnih anestezija (oko 30%) nego kod opijatnih lijekova koji se daju intravenski ili u debelo meso, jer su tu potrebne veće doze. Do 1/3 žena će osjetiti drhtavicu, koja se povezuje sa mehanizmom tijela za održavanja toplote.

NUSEFEKAT EPIDURALNE #5 – POVEĆANJE TJELESNE TEMPERATURE I BEBINOG PULSA

Kada je epiduralna prisutna više od 5 sati, može doći do povećanja ženine tjelesne temperature. Ovo će dovesti do ubrzanja pulsa i nje i djeteta, što se prati CTG monitorom. Fetalna tahikardija, ili ubrzani srčani ritam mogu biti znak opasnosti, i povećana temperatura može biti znak i horioamnionitisa, koji zahvata i posteljicu i bebu. Sve ovo vodi do intervencija kao što je carski rez zbog moguće opasnosti odnosno infekcije, ili do intervencija kao što je promatranje bebe nakon poroda uzimajući uzorke krvi i uzorke likvora iz kičmene moždine, razdvojenost od nekoliko dana, promatranja, mogući antibiotici, sve dok se ne dobiju rezultati.

MANJE ČESTI NUSEFEKTI

Manje česti nusefekti za ženu pod epiduralnom su: slučajno probijanje dure, ovojnice kičmene moždine, što može uzrokovati produženu i nekad vrlo jaku glavobolju (1 u 100 žena), mjestimična dugotrajna trnjena koja se povuku nakon 3 mjeseca (1 u 550 žena); slabost i gubitak osjeta na mjestima koje je obuhvatila epiduralna (4-18 u 10,000 žena) koje se povuku nakon 3 mjeseca.

RIJETKI ALI OZBILJNI NUSEFEKTI

Ozbiljniji nusefekti uključuju trajno oštećenje živaca; konvulzije i teškoće sa disanjem i radom srca (1 u 20,000) i smrt povezana sa epiduralnom (1 u 200,000). Kada se koriste opijati, žena može iskusiti teškoće sa disanjem koje se javljaju 6 do 12 sati kasnije.

RIZICI EPIDURALNE ZA BEBE

Nedostaje informacjia i istraživanja o efektima epiduralne anestezije na bebe. Medikamenti koji se koriste kod majke, mogu i kod bebe da dostignu iste koncentracije u krvi, što zbog bebine nerazvijene jetre, mogu kolati jako dugo – čak i danima – dok se ne izbace iz tijela. Iako ne postoje dosljedni rezultati, mogući problemi kod novorođenčeta mogu biti ubrzano disanje u prvih nekoliko sati života te osjetljivost na niske razine šećera u krvi, što su mjerljivi efekti na bebu.

Pored ovih efekata, bebe mogu patiti zbog intervencija koje se koriste zbog epiduralne; npr.bebe rođene carskim rezom imaju veće šanse za nepravilnosti sa disanjem. Kada je teško pratiti otkucaje čednog srca putem CTGa, bebama se ugrade male elektrode na njihov skalp, što pored nelagode, može voditi i do infekcija.

Postoje indikacije da bebe koje se rode poslije epiduralne imaju veće teškoće sa dojenjem što može biti direktan efekat medikamenata, ili može se odnositi na neke suptilnije promjene. Istraživanja pokazuju da epiduralne mogu ometati opuštanje oksitocina koji je zadužen za početak dojenja i za povezivanje između majke i bebe.

Istraživanja o epiduralnoj, se uglavnom sprovođena od strane anesteziologa koji su zaduženi za njenu aplikaciju, te su se stoga više fokusirala na pozitivne i negativne strane različitih kombinovanja medikamenata nego na moguće ozbiljne nusefekte. Tako npr.ne postoje studije koje pokazuju da li epiduralne imaju uticaja za uspjesno započinjanje dojenja.

Nekoliko studija je pronašlo suptilne ali definitivne promjene u ponašanju novorođenčadi nakon epiduralne gdje se u jednoj studiji pokazalo da te promjene mogu trajati i do šest sedmica. Druge studije su pokazale da majke nakon epiduralne provode manje vremena sa svojim bebama, i na prvomjesečnoj posjeti, navode da je briga oko djeteta teža.

EPIDURALNE I NEZADOVOLJSTVO POROĐAJNIM ISKUSTVOM

Dok je epiduralna zasigurno najefektniji način olakšavanja od bolova koji je dostupan, valja razmotriti da sveukupno zadovoljstvo iskustvom poroda nije samo vezano sa manjkom bola. Naprotiv, anketa sprovedena u Velikoj Britaniji o zadovoljstvu porodom godinu dana nakon događaja, pokazuje da su žene koje su rodile sa epiduralnom, iako su navele najniži nivo bola (29 od 100 bodova), bile najčešće nezadovoljne čitavim iskustvom.

Dio nezadovoljstva proističe zbog produženih poroda i upotrebe forcepsa, a oba su moguća direktna posljedica epiduralne. Žene koje nisu ublažavale bolove, u anketi su navele bol raspona 70 od 100 bodova, ali su imale visoku stopu zadovoljstva iskustvom.

Bol u porodu je stvarna, ali epiduralna anestezija za olakšavanje istih nije uvijek najbolja solucija. Razmotrite druge opcije. Sa dobrom podrškom, koristeći kretanje, disanje i zvukove, većina žena može pružiti sebi i svojim bebama iskustvo poroda bez medikamenata.

Pošto ste već ovdje… …mi smo Udruženje koje opstaje zahvaljujući neumornom radu mama, najčešće u sitne sate nakon svakodnevnog posla i porodice, i to sve volonterski! Da bi naši projekti bili značajniji i veći ipak su potrebna neka sredstva. Ukoliko Vam se svidio ovaj članak te ukoliko podržavate naš rad, kliknite ovdje da nam donirate kako bismo proširili svoje djelovanje i pomogli i drugim mamama onako kako smo, nadamo se, pomogli i vama! Kada bi svako na pročitani članak donirao barem 1KM naš rad bi bio finansijski osiguran. Potrebna je samo minuta. Hvala vam što pomažete da porodi budu bolji u BiH.

Preuzeto sa (reference uključene): http://www.bellybelly.com.au/birth/epidurals-real-risks#.VGuuRzTF8l8Photo by stevendepolo

Next Post
Oksitocin – 15 fascinantnih činjenica o “Hormonu ljubavi”

Oksitocin – 15 fascinantnih činjenica o "Hormonu ljubavi"

Facebook

NAJČITANIJE OBJAVE

Spuštanje bebe u zdjelicu

Spuštanje bebe u zdjelicu

25/12/2014
Alternativne metode procjene napretka poroda

Alternativne metode procjene napretka poroda

09/08/2017
Pukao mi je vodenjak! Moram li se poroditi unutar 24h?!

Pukao mi je vodenjak! Moram li se poroditi unutar 24h?!

28/11/2014
Šta uzrokuje pucanje vodenjaka prije početka poroda?

Šta uzrokuje pucanje vodenjaka prije početka poroda?

30/11/2014
Kontrakcije nakon poroda

Kontrakcije nakon poroda

24/11/2014

Prijatelji portala

O nama

Pokret za prirodan porođaj potiče žene da porod gledaju kao prirodan proces i poseban obred koji u većini slučajeva ne zahtijeva rutinsku liječničku intervenciju.

Najmoćnije oružje protiv straha je informacija, a naša misija je da informacija o svakom aspektu trudnoće, poroda i perioda nakon porođaja dođe do što većeg broja žena u BiH i na Balkanu.

Kategorije

  • BABY BUMP ŠKOLA
  • Bolničke procedure i protokoli
  • Briga o sebi
  • Članci
  • Događaji
  • Dokumenti
  • Dule
  • Evidence based birth
  • Fiziologija poroda
  • I faza tzv. otvaranje
  • II faza – izgon bebe
  • III faza – radjanje posteljice
  • Iskustva bh.mama sa bh.dulama
  • Izdvojeno
  • Majčinstvo
  • Nakon poroda
  • Nošenje beba
  • Porođajne priče
  • Preporuke struke i pregled studija
  • Slajder
  • Top2
  • Trudnoća i porod
  • Uncategorized

Najnoviji članci

  • Kako je nastala Baby Bump škola?
  • Kad dajemo savjete o nošenju
  • Prijevremeno rođene bebe i kontakt kožom-na-kožu (skin-to-skin)
  • Dojenje tijekom pandemije (koronavirus)

Facebook

  • O nama
  • Projekti i publikacije
  • Kontakt

© 2020 Prirodan porod - Web stranicu, "with love", uradio Studio387 Sarajevo.

No Result
View All Result
  • Naslovna
  • Baby Bump Škola
  • Trudnoća i porod
  • Briga o sebi
  • Majčinstvo
  • Nošenje beba
  • Iz medija
  • Kontakt

© 2020 Prirodan porod - Web stranicu, "with love", uradio Studio387 Sarajevo.

Login to your account below

Forgotten Password?

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In