Porodi kući postaju sve popularniji u SADu. Ova studija obuhvata 16,924 asistirana poroda u kući koja potvrđuju dobrobit i sigurnost majke i bebe. Među ženama niskog rizika, porodi u kući rezultiraju niskom stopom medicinske intervencije bez povećanja šansi za nenadani ishod kako za bebu tako i za majku.
Ova studija potvrđuje sigurnost i dobrobit za zdravlje kod majki i beba niskog rizika. Babice pružaju odličnu podršku tokom svake faze u porodu. Stope carskog reza su 5.2% kod asistiranih poroda u kući u odnosu na 31% koji je nacionalni prosjek SADa.
Majke koje se porađaju u kući uglavnom izbjegavaju nepotrebne medicinske intervencije tokom poroda. Iako su neke intervencije neophodne, istraživanja pokazuju da se većina intervencija previše i nepotrebno koriste, nedostaje im naučne dokazanosti korisnosti i nose dodatne rizike sa sobom. Babice su dokazale izvrsnost u oprezu i prosuđivanju kada je u pitanju upotreba intervencija i stoga su ishodi bolji i oporavak brži za majku i bebe. Studija dokazuje manju stopu epiziotomija, dripa i epiduralnih.
Najsignifikantniji rezultat studije je to da je 97% beba iznešeno do punog termina, sa prosječnom porođajnom težinom od 3,6 kg, 98% beba je još uvijek dojeno pri prvoj posjeti u 6.sedmici i samo je 1% beba trebalo biti prebačeno u bolnicu nakon poroda.
Prethodne studije su se oslanjale na podatke iz rodnih listova ali ova studija koristi podatke iz druge baze podatka, MANA Stats baze, koja ima više podataka. Ova studija je krucijalna kako bi zakonodavci mogli shvatiti značaj u legalizovanju poroda kod kuće. Prenapućeni bolnički sistemi znače veće troškove za ljude, osiguravajuće kuće i vlade.
Ova studija je koristila podatke onih koji su iznijeli porod kod kuće kao i onih koji su prebačeni u bolnicu. Izgleda da sve više i više dokaza ide u prilog porodima kod kuće, za majke niskog rizika, da su cost-effective i da su zdraviji za majku i nakon poroda.
Pošto ste već ovdje… …mi smo Udruženje koje opstaje zahvaljujući neumornom radu mama, najčešće u sitne sate nakon svakodnevnog posla i porodice, i to sve volonterski! Da bi naši projekti bili značajniji i veći ipak su potrebna neka sredstva. Ukoliko Vam se svidio ovaj članak te ukoliko podržavate naš rad, kliknite ovdje da nam donirate kako bismo proširili svoje djelovanje i pomogli i drugim mamama onako kako smo, nadamo se, pomogli i vama! Kada bi svako na pročitani članak donirao barem 1KM naš rad bi bio finansijski osiguran. Potrebna je samo minuta. Hvala vam što pomažete da porodi budu bolji u BiH.
Izvori:
(1) onlinelibrary.wiley.com
(2) www.cfmidwifery.org
(3) www.cdc.gov
(4) mana.org