Niko ne voli da priča o njima, pogotovo novopečene mame. Dovoljno je iznenađenja u prvim danima sa novom bebom. Ovo je dobro čuvana tajna postpartalnog perioda – kontrakcije nakon poroda. Tehnički, definišu se kao proces involucije, tj. proces vraćanja materice u njeno pred-trudničko stanje i veličinu. Ova definicija ne objašnjava koliko ove kontrakcije znaju biti intenzivne, pogotovo nakon što se rodilo više od jednog djeteta. One mogu biti vrlo jake i bolne kontrakcije. Kad razmislite, ove kontrakcije imaju popriličan zadatak. Prije trudnoće, materica je veličine narandže. Tokom trudnoće, naraste do veličine lubenice, tj. 20 puta poveća svoju težinu i do 1000 puta svoj prvobitni kapacitet. Poveća se broj mišićnih vlakana, tkiva, krvnih sudova i živaca. Oblik se mijenja iz duguljastog u ovalni potom u okrugli pa opet u ovalni i duguljasti do perioda termina. Nakon poroda, mora se vratiti u orginalnu veličinu narandže nakon svih ovih obrata.
Nekoliko stvari koje treba znati o tim kontrakcijama:
Ako vam je ovo prvo dijete, možda ih nećete ni primijetiti. Zašto? Prvorotke obično imaju bolji tonus materice, tako da dok se materica kontrahuje, ima tonus koji je ostavi u stanju nakon kontrakcija. U svakom narednom postpartalnom periodu, materica se nakon kontrakcija opet opusti, potom se kontrahuje još jače i opet opusti. Ovo se dešava jer se sa svakom trudnoćom, tonus materičnih mišića sve više i više opušta. Ovo zauzvrat uzrokuje veće periode relaksacije sa povećanom potrebom da se materica još jače kontrahuje. U principu, što se više materica širi, više se mora stisnuti da se vrati u prvobitno stanje, i to joj je sve teže činiti.
Nelagoda ovih kontrakcija nakon poroda postaje sve jača sa svakim novim djetetom.
One mogu biti pogotovo jake tokom i nakon dojenja. To je zato jer dojenje oslobađa oksitocin, koji stimuliše kontrakciju materice. Ukoliko se materica ne kontrahuje i ne vrati u orginalnu veličinu, postoji opasnost postpartalnog krvarenja i drugih problema.
Najjače su u toku prvih 48h i obično traju 2-4 dana.
Evo nekoliko metoda kojima se mogu ublažiti ovi bolovi:
Mokrenje – pun mokraćni mjehur pomjera matericu. Stoga se ne može kontrahovati onoliko koliko bi trebala.
Ležanje potrbuške sa jastukom podno stomaka. Ovo stvara pritisak na matericu i pomaže joj da ostane kontrahovana. Ovo u početku može stvarati osjećaj nelagode i bola koji nakon 5 minuta ipak prođe.
Dizanja glave u ležećem položaju koji pomažu kontrakcije materice. Lezite sa savijenim koljenima, duboko udahnite, i dok izdišete, podižite bradu prema prsima. Ovo ponoviti 5 do 10 puta, nekoliko puta na dan.
Masaže materice. Ovo činite često tokom prva tri dana postpartuma. Ovo je možda bolno ali smanjuje relaksaciju materice, i smanjuje potrebu za jačim kontrakcijama.
Ostanite hidrirani. Ostanite odmorni.
Stavite toplu oblogu, poput tople deke ili tople flaše, na stomak.
Topli napici poput čaja. Biljni pripravci poput Arnike. I konacno, analgetici.