Istraživanje sa Harvardske T.H. Chan škole Javnog zdravstva i bolnice Boston Children otkrilo je da kontakt koža od kožu može smanjiti smrtnost novorođenčadi male porođajne težine. Ova novorođenčad su posebno osjetljiva tokom svog prvog mjeseca života tako da istraživači ohrabruju kontakt koža od kožu, poznat i kao Kangaroo Mother Care (KMC), pogotovo u zemljama u razvoju gdje nisu široko dostupni konvencionalni tretmani.
Širom svijeta, u svom prvom mjesecu života umire četiri miliona novorođenčadi. Generalno, medicinska tehnologija poput inkubatora koji poboljšavaju ishod novorođenčetu visokog rizika, nije dostupna u slabo razvijenim zemljama i zemljama u razvoju. 99% svih neonatalnih smrtnih slučajeva se dešava u ovim zemljama zbog loše opremljenosti.
Dok je KMC pogotovo koristan za novorođenčad niske porođajne težine gdje je pristup medicinskoj opremi ograničen, razvijene zemlje i zemlje u razvoju se također kreću u pravcu popularisanja KMC-a kao korisne metode za svu novorođenčad i majke, kako tvrdi autor Grace Chan, instruktor na Harvardskoj Chan školi i član odbora bolnice Boston Children.
Istraživači su istražili 124 studije koje su objavljene između 2000 i 2014 koje su izučavale dodir koža od kožu kao komponente KMC-a. Neke od ovih studija su uključivale dodatne prakse poput bliskog praćenja i dojenja u sklopu svoje definicije KMC-a. Praksa je smanjila smrtnost za 36% i smanjila rizik za velike infekcije za 47% kod novorođenčadi koji su bili lakši od 2kg.
Štaviše, novorođenčad koja su primila KMC su također imala veći nivo kisika, manje su mjerila na skali bola i obimu glave. KMC je povećao za 50% šanse za dojenje do bolničkog otpusta. Rezultati su bili dosljedni kako među slabo razvijenim tako i među visoko razvijenim zemljama.
Novorođenčad koja imaju sat vremena koža od kožu kontakta su pod manjim stresom, što znači da im je niža frekvencija disanja i srca, omogućavajući lakše probavljanje hrane kada počnu sa hranjenjem. Majčina prsa su toplija od drugih dijelova tijela, sprečavajući rashlađivanje novorođenčeta, što je ozbiljan zdravstveni rizik. Bebe također pokupe majčine zdrave bakterije tokom ovog kontakta i na taj način se sprečavaju infekcije.
Ranija istraživanja naglašavaju i pozitivan učinak koji koža od kožu ima na majke. Medical News Today izvještava da se majčin stres zbog odvojenosti od djeteta smanjuje nakon što se započne sa dodirom koža od kožu, poboljšavajući sveukupno majčino iskustvo tokom boravka u jedinici za intenzivnu njegu.
Zdravstveni radnici imaju više dokaza da koža od kožu također smanjuje roditeljski stres koji se može uplitati u proces vezivanja, zdravlja i emocionalne dobrobiti i međusobnih odnosa roditelja, te uticaj na stopu dojenja, tvrdi autor studije Natalia Isaza. Isaza je dodala da je ova jednostavna tehnika korisna za oba roditelja i za dijete i da bi se trebala poticati u svim jedinicama intenzivne njege.
Photo by atomicshark
Pošto ste već ovdje… …mi smo Udruženje koje opstaje zahvaljujući neumornom radu mama, najčešće u sitne sate nakon svakodnevnog posla i porodice, i to sve volonterski! Da bi naši projekti bili značajniji i veći ipak su potrebna neka sredstva. Ukoliko Vam se svidio ovaj članak te ukoliko podržavate naš rad, kliknite ovdje da nam donirate kako bismo proširili svoje djelovanje i pomogli i drugim mamama onako kako smo, nadamo se, pomogli i vama! Kada bi svako na pročitani članak donirao barem 1KM naš rad bi bio finansijski osiguran. Potrebna je samo minuta. Hvala vam što pomažete da porodi budu bolji u BiH.