Epiziotomija je epidemijska hirurgjia. Obično nije korisna, a rijetko je uopšte neophodna. U suštini, istraživanja dokazuju da je štetna.
Šta je epiziotomija?
To je hirurški rez preko međice. Izvodi se tokom poroda kako bi se proširio vaginalni otvor i kako bi se spriječilo deranje. Postoji širok raspon tvrdnji koji objašnjavaju koristi epiziotomije, ali ove su tvrdnje neosnovane.
“Medicina zna da rutinska epiziotomija nema koristi i nosi brojne ozbiljne nedostatke”
“Žena je u stanju da rodi intaktna, neozlijeđena i neisprepadana”
Gornji citati su iz knjige Ina May Gaskin “Vodić za porod” u poglavlju: Zaboravljene snage vagine i epiziotomija.
Postoje dvije vrste epiziotomije: srednji rez i mediolateralni. Srednji rez je pravac od vagine do anusa. Mediolateralni rez stvara ugao od vagine prema strani. Oba tipa se mjere u stepenima od jedan do četiri. Prvog stepena epiziotomija je mali rez. Četvrti stepen ide sve od vagine do anusa.
Mnogi doktori tvrde da epiziotomija sprečava deranje. Stvarnost: obično pogoršava deranje. Evo interesantne analogije kako bi bolje razumjeli taj princip: Ako imate komad tkanine i ako ga pocijepate na dva dijela, to zahtijeva poprilično snage kako bi se poderalo kroz sredinu. Sada uzmite isti komad tkanine i zamislite da napravite mali rez makazama. Sada počnite od tog reza da cijepate. Mnogo, mnogo je lakše.
Rezanjem se mehko tkivo pelvičnog dna oslabi i povećavaju šanse za cijepanje. Žene koje imaju cijepanje trećeg i četvrtog stepena obično su imale epiziotomiju prvog ili drugog stepena.
Izbjegavanje epiziotomija
U rijetkim slučajevima, epiziotomija je mudar izbor. Ina May Gaskin kaze da je to dobar izbor u slučaju rađanja dječaka na zadak kome se prvo prezentuju testisi, ili kada je beba u distresu. U suprotnom, epiziotomija obično nije neophodna. To je nerazumna rutina koja šteti ženama.
Možete izbjeći epiziotomiju:
• Biranjem babice ili doktora sa niskom stopom epiziotomije
• Razumijevanjem vlastitog tijela i pripremanje pelvičnog dna
• Guranjem tokom poroda samo kada osjetite nagon, tiskanje koje odredi porodilja
• Usporavanjem u fazi pojavljivanja glavice (tiskanjem bebine glavice između kontrakcija)
• Koristite vokalizacije sa labavom vilicom (mrmljanje) tokom porađanja
Prvo, pažljivo razmotrite svog zdravstvenog radnika. Birajte doktora ili babicu koji imaju vrlo nisku stopu epiziotomija. Budite sigurni da je vaš zdravstveni radnik upoznat i da poštuje sva skorašnja istraživanja koja dokazuju da je rutinska epiziotomija štetna za žene.
Iskoristite vrijeme da naučite o svome tijelu tokom trudnoće. Informisanje sebe i istinsko razumijevanje kako je naše tijelo dizajnirano da rađa bez rezanja osnažiće vas. Naučite konkretne strategije kako bi povećali tonus i fleksibilnost vašeg pelvičnog dna. Gurajte samo onda kada osjetite nagon tokom poroda. Sve navijačice koje vas tjeraju da gurate non-stop neka ušute! Trebate slušati svoje tijelo a ne drugu osobu. Ovo omogućava vašoj bebi da se spusti polagano. Da vaše tkivo ima vremena da se zagrije i da se raširi oko bebe.
Usporite pojavljivanje glavice. Gurajte polako i dozvolite da se bebina glava polako pojavi i rodi nježno. Možete tražiti od zdravstvenog radnika da prinese tople komprese na vaš perineum (mehko tkivo između vagine i anusa). Osjećajte se slobodnim da stavite vlastite ruke na pelvično dno kako bi podržali svoje tijelo. Ovo je posebno efikasno pri pomaganju da se opustite i kako bi se bolje otvorili. Puštajte glasove tokom poroda i rađanja. Držite usta opuštenim i otvorenim, i to pomaže opuštanju i otvaranju vašeg donjeg dijela tijela. Pravite niske vokalizacije. Mrmljajte, nemojte vrištati. Ovo vas održava otvorenim i opuštenim, i također vas oslobađa napetosti. Zaista funkcioniše. Vježbajte tokom poroda i samo otpustite kada se počnete porađati – ne dozvolite da vam iko kaže da budete tihi.
Cijeljenje od epiziotomije
Ako ste imali epiziotomiju ili cijepanje (ili oboje) vašem tijelu će trebati vremena da zacijeli. Ovo je tačno čak i onda kada niste imali cijepanje ili rezanje. Ali epiziotomija može uzrokovati dugotrajne bolove. Incizija obično zacijeli za 10-14 dana. Konci su obično oni koje tijelo apsorbuje vremenom. Ali nije neuobičajeno da bol traje znatno duže od vremena potrebno da se “zacijeli”.
Ideje za brži oporavak:
• Koristite herbalne banje
• Koristite obloge od leda
• Jedite dosta nutritivno bogate hrane
• Radite Kegelove vježbe čim ste u mogućnosti
• Zacijelite emocionalno
• Dajte sebi vremena da zacijelite
• Pranje nakon uriniranja
Možete koristiti herbalne banje za lakše cijelenje i to odmah nakon poroda. Ove banje njeguju vašu zdjelicu i omogućavaju cijeljenje tkiva (čak i onda kada niste imali epiziotomiju ili cijepanje)
Ove smjese se mogu kupiti zgotovljene ili možete napraviti vlastite prije poroda. Jednostavno dodajte punu šaku sljedećih biljki u lonac proključale vode sklonjene sa ringle: lavanda, žalfija, ružmarin, neven i lišće gaveza. Neka biljke malo odstoje. Mnoge babice savjetuju dodavanje nejodirane morske soli u ovu smjesu. Napunite kadu do visine kukova i dodajte smjesu. Banjajte se i uživajte. Uradite nekoliko ovakvih banja u toku dana, i to prvih nekoliko dana nakon poroda. Sasvim je uredu i bebu sa sobom banjati.
Obloge od leda umiruju vaš upaljeni perineum. Ne stavljajte led predugo već pravite pauze od njega. Proces hlađenja pomaže pri smanjivanju bolova i smanjivanju oteknuća. Najbolje ih je koristiti odmah izjutra radi ublažavanja simptoma koji su se nakupili tokom noći.
Jedite mnogo dobre, nutritivno bogate hrane kako bi uživali u ovom periodu upoznavanja sa bebom. Dobra ishrana znači da se vaše tijelo može oporaviti i ponovno izgraditi onako kako treba.
Perite se nakon mokrenja. Možete se i prskati vodom tokom uriniranja ako osjetite žarenje ili pečenje. Tapkajte se nakon korištenje toaleta, to je mnogo mnogo nježnije od brisanja.
Počnite Kegelove vježbe čim prije. Može biti teško u pocetku, ali ove vježbe jačaju mišiće zdjeličnog dna. Pomažu prokrvljavanju tkiva koje je potrebno za cijeljenje i oporavak.
Možete imati ružne emocije što se tiče vaše epiziotomije. Možete se osjećati oskrnavljeno. Možete osjećati frustracije mjesecima nakon poroda kada vaš rez i dalje uzrokuje bolove tokom vođenja ljubavi. Ove emocije su normalne. Polagani rad, tokom vremena, sa tkivom i mišićima perineuma može olabaviti priraslice i učiniti ranu ugodnijom.
Pošto ste već ovdje… …mi smo Udruženje koje opstaje zahvaljujući neumornom radu mama, najčešće u sitne sate nakon svakodnevnog posla i porodice, i to sve volonterski! Da bi naši projekti bili značajniji i veći ipak su potrebna neka sredstva. Ukoliko Vam se svidio ovaj članak te ukoliko podržavate naš rad, kliknite ovdje da nam donirate kako bismo proširili svoje djelovanje i pomogli i drugim mamama onako kako smo, nadamo se, pomogli i vama! Kada bi svako na pročitani članak donirao barem 1KM naš rad bi bio finansijski osiguran. Potrebna je samo minuta. Hvala vam što pomažete da porodi budu bolji u BiH.
Izvor: http://www.naturalbirthandbabycare.com/episiotomy/?utm_content=buffer3e08c&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer