Ovo je dio serije o epiziotomiji. U prvom dijelu ove serije, vidjeli smo kako je rez epiziotomije napravljen na vaginalnom otvoru kako bi se spriječilo ozbiljnije kidanje. U drugom dijelu, pogledali smo historiju ove intervencije.
To se obično ne preporučuje kao rutinska praksa, ali može se primijeniti u prevenciji vrlo teškog kidanja, koje se može pojaviti u rijetkim slučajevima. Također se može koristiti i u drugim komplikovanim situacijama, kao što su kada je beba u nevolji, ako je potreban instrumentalni porod ili se može primijeniti u drugim komplikacijama, kao što su distocija ramena ili stražnji porod. U ovom članku, pogledat ćemo kako možete spriječiti perinealno kidanje a samim tim spriječiti i potrebu za epiziotomijom iz tog razloga.
Prije poroda
Prehrana
Neki tvrde da je prehrana način da se spriječi kidanje, kao dobro uhranjena, zdrava koža bi se trebala dobro rastegnuti. Uključite zdrave masti, kao što su organske životinjske masti, kokosovo ulje i avokado u ishranu, kao i hranjive tvari kao što su vitamin C i E koji se nalaze u brojnom voću i povrću. Izbjegavajte stvari koje oštećuju vaše nutritivne vrijednosti, kao što su alkohol, cigarete i kofein. Te stvari ne treba uzimati za vrijeme trudnoće u svakom slučaju, ali koncipiranje dok koristite ove supstance mogu vam u trudnoći postaviti niske nutritivne vrijednosti koje će tek postati osiromašene od trudnoće. Isto važi i za kontracepcijske pilule, koja oštećuju nutritivne vrijednosti. U idealnom slučaju, pilule treba prestati piti najmanje šest mjeseci prije trudnoće.
Pripremite perineum
U trudnoći, perineum se može rastegnuti kako bi ga pripremili za porod. Postoje dva načina za to – jedan je perinealnom masažom. Tu je sasvim specifičan način da to učinite, pa pogledajte detaljne upute o tome kako i kada to učiniti. Neki tvrde da je to vrlo korisno, ali istraživanje je malo neodlučno da li to pomaže. Drugi način je putem “perinealni dilator”. To je uređaj koji rasteže vaginu i perineum i trenira perineumalne i karlične mišiće. Jedan brend je “epi-no”, a, prema njima, jedna studija je pokazala da je njihov proizvod spriječio perinealnu povredu.
Postavite svoju bebu
Ako je bebina glava u neobičnom položaju, to može učiniti dodatni pritisak na perineum, a često može dovesti i do kidanja. Postoje jednostavne vježbe koje možete raditi tokom posljednjih mjeseci trudnoće da podstakne vašu bebu da se kreće u položaj povoljan za porod. Neke od ovih vježbi možete pronaći na spinningbabies.com
Za vrijeme poroda
Položaj za guranje
Prema Rachel Reed, koja ima doktorat babice, ženi treba biti dozvoljeno da se kreće prema tome kako se ona osjeća da joj je ugodno u fazi guranja, jer žena će prirodno kretati da zaštiti svoj perineum i da osigura da beba ne sklizne prebrzo. Istraživanja pokazuju da je lateralni položaj (na strani), kao i ruke i koljena položaj imaju manji rizik od kidanja, dok čučanje i ležanje na leđima imaju najveći rizik od kidanja. U iskustvu dr. Reed, kada žena prestane instinktivno gurati, može početi gurati u čučećem položaju (što efektivno koristi gravitaciju da pomogne kod spuštanja bebe), ali onda će se premjestiti u poziciju na ruke i koljena da uspori spuštanje prije nego se glava pojavi.
Voda
Topla voda koja se koristi kao flane protiv perineuma, ili porod u vodi, pomažu ublažavanje i rastezanju perineuma, smanjujući vjerojatnoću kidanja. Imati porod u vodi također olakšava i udobniji je za ženu da može da promijeni svoju poziciju, jer ona je podržan od strane vode.
Perinealna Masaža
Perinealna masaža tokom porođaja može pomoći da se spriječi teško kidanje ako postoji prijetnja, ali je prilično invazivna, tako da se ne treba primijenjivati kao rutina i samo uz pristanak žene. Ruke-na pristup kod poroda ne mora nužno spriječiti kidanje.
Sporo rađenje glave
Dopuštanje bebinoj glavi da se rodi lagano je također važno. Prirodni nagon za bebinu glavu jeste da krene naprijed sa svakom kontrakcijom i da se vrati unazad nakon svake. To jeste, glava će se pojaviti sa kontrakcijom, a onda se povuče nakon toga, nekoliko puta, prije nego što u potpunosti izađe. Nema dokaza da morate gurati sa svakom kontrakcijom ili roditi bebu time što dva puta guranete kao što neki misle. Istrenirano guranje, gdje je majci rečeno kada gurati i kako disati je povezano s većom mogućnosti za kidanje. To je zato što ona nije u stanju pratiti signale njenog tijela, kao što su zadržavanje kad je senzacija prejaka. To bi moglo zaštiti perineum. Osim toga, praksa pritiska na vrhu fundusa (trbuha) povećava snagu guranja i čini dodatni pritisak na zidove vagine i perineuma, što znači kidanje je češće u ovom slučaju. Dakle, važno je da razgovarati sa svojim doktorom zašto želite spor porod. U drugim postovima, nadamo se da ćemo više govoriti o ovoj temi i zašto je spor porod sigurniji.
Kidanje je prirodno?
I pored svih ovih napora, neke žene još uvijek proživljavaju vaginalno cijepanje. Neki zdravstveni radnici su mišljenja da je nizak stepen kidanja dio plana prirode. Zaista, neko manje cijepanje ne treba šivanje i veoma brzo zaraste. Ipak, vrijedi uraditi ono što može smanjiti perinealne traume, jer to može učiniti oporavak nakon poroda mnogo bržim i ugodnijim.
Pošto ste već ovdje… …mi smo Udruženje koje opstaje zahvaljujući neumornom radu mama, najčešće u sitne sate nakon svakodnevnog posla i porodice, i to sve volonterski! Da bi naši projekti bili značajniji i veći ipak su potrebna neka sredstva. Ukoliko Vam se svidio ovaj članak te ukoliko podržavate naš rad, kliknite ovdje da nam donirate kako bismo proširili svoje djelovanje i pomogli i drugim mamama onako kako smo, nadamo se, pomogli i vama! Kada bi svako na pročitani članak donirao barem 1KM naš rad bi bio finansijski osiguran. Potrebna je samo minuta. Hvala vam što činite da porodi budu bolji u BiH.
Reference:
“Protecting Your Perineum from the Inside-Out” http://birthfaith.org/nutrition/protecting-your-perineum-from-the-inside-out
Perineal Protectors by Rachel Reed, midwife, http://midwifethinking.com/2010/08/07/perineal-protectors/
Epi-no website http://www.epi-no.co.uk/
Spinning Babies Website http://spinningbabies.com/